У сусрет Савиндану!
На Савиндан 2000. године штампано је друго репринт издање књиге „Одломци историје Срба и и СРПСКИХ – ЈУГОСЛАВЕНСКИХ – ЗЕМАЉА у ТУРСКОЈ И АУСТРИЈИ! од М. С. МИЛОЈЕВИЋА“
ПО НЕОБИЧНОЈ БИСТРИНИ СВОГА УМА МИЛОЈЕВИЋ ЈЕ СХВАТИО ОНО, ШТО МИ НИ ДАНАС НЕ МОЖЕМО ПОТПУНО СХВАТИТИ!
Ми то видимо тек, кад се поченемо спотицати, или не видимо па зато и данас грешимо, страхота грешимо.!?
Помаже Бог браћо и сестре – СРБИ! Ево, Зађох у другу деценију корачања

Милојевићевим путем. Од дана када сам у књижари „Никола Пашић“ (Које више НЕМА.!?), на полицама угледао књигу „ЖИВОТ И ДЕЛО Милоша С. Милојевића“, од др Радомира Д. Ђорђевића и сада поч. Драгише Костића, запањен да пред собом видим лик о коме ми у свим шолама које заврших нико ништа не зуцну – НЕМАМ МИРА.!? Чак ни у мојој и нашој основној школи „Јанко Веселиновић“, где је и дан данас на зиду слика Милоша С. Милојевића из времена када је и сама школа носила име нашег знаменитог Црнобарца – „Народна школа „Милош С. Милојевић“ – Црна Бара – НИКО нашим нараштајима о Њему ништа није казаивао!? Није се могло, нити смело, јер у свакој учионици је висила једна друга слика – Друга ТИТА! Да, тог друга Броза који је са „Вражјом дивизијом“ те 1914. године чинио злодела по нашој Мачви (http://www.novosti.rs/ томе.!? У исто време на истом месту, у књижари које више нема, поделивши своје запрепашћење о незнању са продавцем уследио је нови удар НЕЗНАЊА, кроз речи продавца: „Сада ћу ја Вама дати књигу коју је Милојевић написао!“. Пред очима ми се појавило друго репринт издање ( Издато на Савиндан 2000. године! Првао репринт издање било је о Видовдану 1996. године.) књиге: „ОДЛОМЦИ ИСТОРИЈЕ СРБА и СРПСКИХ – ЈУГОСЛАВЕНСКИХ – ЗЕМАЉА у ТУРСКОЈ И АУСТРИЈИ од М. С. МИЛОЈЕВИЋА. I СВЕСКА.“, БЕОГРАД. У ДРЖАВНОЈ ШТАМПАРИЈИ 1872. у издању ИКП „НИКОЛА ПАШИЋ“, које (ИКП) више НЕМА.!? Просто, Човек мора да се запита има ли краја овом утамањивању (Реч „утамањивање“ Срба Милојевић често користи у „Одломцима историје“)?! Ево, данас уочи Савиндана зађох на наш сајт и почех, по ко зна који пут, читати текст
Зарије Р. Поповића који је објавила „БОСАНСКА ВИЛА“ у сарајеву 31. марта 1904. године под насловом: „Милош С. Милојевић“. На једном делу текста застадох, који и вама пред очи износим:


»И овај велики Србин показао се на бојном пољу велики јунак. Војници његове чете били су ватрени борци, а „бој није било свијетло оружје, већ је било срце у јунака.“ Његови су се ученици освједочили да су у своју душу усисали идејале свога великога учитеља и њима одушевљени ускакали су као млади хероји у шанчеве турске, хватали се у коштац са старим ратницима турским. На бојноме пољу оставише своје кости: Атанасије Анђелопољић из Мостара, Димитрије Антић из Врања, а од ратних терета изгинуше: Харалампије Димитријевић из Кратова и Ранко Класинић из Б, Паланке. И у првоме и у другоме рату примирје је затекло Милојевићеве чете на турском земљишту, на коме је у првоме рату био заузео 150 а у другоме преко 250 села. Тај успјех олакшавао је по нас часно вођење преговора за мир.« (Више можете прочитати на: https://duhstarihsrba.
Узо деда свог унука,
Метно га на крило,
Па уз гусле певао му
Што је неkaд било.
Певао му Српску славу
И српске јунаке,
Певао му љуте битке,
Муке свакојаке.
Деди око заблистало
Па сузу пролива,
И унуку своме рече
Да гусле целива.
Дете гусле пољубило
Пa онда пита живо:
„Је ли, деда, зашто сам ја
Те гусле целиво?“
„Ти не схваташ, Србче мало,
Ми старији знамо, –
Кад дорастеш, кад размислиш,
Каз ће ти се само!“
Предраг Ж. Ђурић