ЈОРДАН – Црна Бара : ГДЕ СУ КАМЕНИ БИЉЕЗИ СА НАДПИСИМА СТАРОСРБСКИМ ИЗ КРСМИЋА БАШЧЕ.?!


Да је наш Милош, кога „Луди Милош“ називаше утаманитељи србства, којем његови савременици у Београду нису били дорасли и нису га могли разумети, био у праву сведоче и други писци као и дан данас камени записи – споменици који су преостали. Таквима, који у страшна времена на прву линију фронта нису смели изаћи као Милојевић предводећи устанике за ослобођење Српства, већ су се примали дужности у војној администрацији, складиштима и коморама, није ништа преостало него да спречавају објављивање онога што је Милојевић нашао и спознао! Нико се није освртао на Милојевићев захтев да се одреди комисија која би на терену проверила истинитост његових тврдњи изнетих у два рада: „О старим српским гробовима“ и „Одломци старина српских“. Више о овоме можете прочитати у тексту „ВАЉЕВСКИ ИСХОД У ДАВНИНУ МИЛОША С. МИЛОЈЕВИЋА“, из пера Јове Бајића (Књига „ЖИВОТ И ДЕЛО Милоша С. Милојевића“, друго издање, стр. 125-127, Прилог 3).

„Истраживање српске прошлости, по оригиналном приступу, Милојевић је започео у Ваљевском крају. По завршеним студијама у Русији, он је 1865. године ступио у државну службу где је почео да ради као писар треће класе у ваљевском окружном суду. У Ваљево се преселила и његова мајка, Софија, удовица Стефана М. Милојевића, црнобарског свештеника, која је овде преминула 1874. године.“, пише Јово Бајић. Милошева мајка Софија, или како су је звали Сока је рођена сетра проте лозничког Игњата Васића. Да Милојевић није био лажов, због изражене сумње у постојање споменика које Он помиње у попису старина Западне Србије, ево „каменог сведока“, споменика судије народног суда Ваљевске нахије ПЕТРА ЧИТАКА из Горњег Мушића.
Да је Милојевић у свему био у праву, запечаћено је одлуком Српског ученог друштва, претходнице Краљевске српске академије, а забележено у данашној САНУ:
„ГРАЂА ЗА БИОГРАФСКИ РЕЧНИК ЧЛАНОВА ДРУШТВА СРПСКЕ СЛОВЕСНОСТИ, СРПСКОГ УЧЕНОГ ДРУШТВА И СРПСКЕ КРАЉЕВСКЕ АКАДЕМИЈЕ 1841–1947
1870 13. јун Скуп доноси одлуку да се надгробни споменици које је Милош С. Милојевић донео из Подриња предају на чување Народном музеју. На истом скупу М. Милојевић предлаже Друштву да се „надлежним путем стане на пут сатирању и утамањивању старина“ (Гл. СУД 28 (1870) IV и 29 (1871) V).“( https://www.sanu.ac.rs/B iblioteka/BiografskiRecnik.pdf ).